Ndryshimi mes inspektimeve të "Deviza"

Jump to navigation Jump to search
32 bytes added ,  11 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (Faqe e re: '''Deviza''' është shprehje në lëmin e financave me të cilën kuptohet monedha e huaj që shërben si mjet pagese në marrëdhëniet tregtare me shtetet e tjera dhe që mund të shk…)
 
'''Deviza''' është shprehje në lëmin e financave me të cilën kuptohet monedhamjetet epaguese të huaj, të çdo lloji, eshërbenshërbejnë si mjetmjete pagese në marrëdhëniet tregtare me shtetet e tjera dhe që mund të shkëmbehet me monedha tjera. Po ashtu ''deviza'' është shprehje në literaturë, ku ka kuptimin e një formulë të shkurtë, e cila shpreh thelbin e një ideje a të një qëllimi, që udhëheqë dikë në sjelljet e në veprimet e tij. Me një fjalë, deviza në literaturë përdoret si [[motoja|moto]]. <ref>[[Fjalor i Gjuhës së Sotme Shqipe]] - [[Tiranë]], [[1980]]</ref>
{{cung}}
==Burimi i të dhënave==
12.730

edits

Menyja e navigimit