Dallime mes rishikimeve të "Deviza"

Jump to navigation Jump to search
356 bytes added ,  12 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
'''Deviza''' (fr. me rrënjë nga "pjesorja (e stemës)) është shprehje në lëmin e financave me të cilën kuptohet mjetet paguese të huaj, të çdo lloji, e që shërbejnë si mjete pagese në marrëdhëniet tregtare me shtetet e tjera dhe që mund të shkëmbehet me monedha tjera. Po ashtu ''deviza'' është shprehje në literaturë, ku ka kuptimin e një formulë të shkurtë, e cila shpreh thelbin e një ideje a të një qëllimi, që udhëheqë dikë në sjelljet e në veprimet e tij. Me një fjalë, deviza në literaturë përdoret si [[motoja|moto]]. <ref>[[Fjalor i Gjuhës së Sotme Shqipe]] - [[Tiranë]], [[1980]]</ref>
 
Janë të njohura ''tregjet e devizave'' ku bëhet shit-blerja e devizave me vlera vendase monetare ose me deviza tjera. Tregjet e tilla të institucionalizuar ndryshe quhen edhe ''bursa e devizave''. Gjitha këto lloj tregjesh ndër tjera përdorin ''kursin e devizave'' - një tabelë me vlera të këmbimit.
{{cung}}
==Burimi i të dhënave==
12.730

edits

Menyja e lëvizjeve