Dallime mes rishikimeve të "Kometa Hale-Bopp"

Jump to navigation Jump to search
2 bytes removed ,  11 vjet më parë
v
roboti ndryshoj: ru:C/1995 O1 (Хейла — Боппа); cosmetic changes
v (roboti ndryshoj: ru:C/1995 O1 (Хейла — Боппа); cosmetic changes)
[[FiguraSkeda:Halebopp031197.jpg|thumb|300px|'''Kometa Hale-Bopp''']]
Kometa '''Hale-Bopp''' e definuar ndryshe edhe më emrin '''C/1995 01''' ka qenë kometa më shikuar në shekullin 20, një nga kometat më të ndriquarat që nuk jan par me dhjetra vjet.
 
Këtë kometë e zbuluan dy [[Astronomia|astronom]] [[Amerika|amerikan]] ata janë [[Alan Hale]] dhe [[Thomas Bopp]]. Kometa morri emrin nga mbiemrat e këtyre astronomëve '''Hale-Bopp'''.
 
[[CategoryKategoria:Kometa|Halle-Bopp]]
 
[[Category:Kometa|Halle-Bopp]]
 
[[bg:Хейл-Боп]]
[[pt:Hale-Bopp]]
[[ro:Cometa Hale-Bopp]]
[[ru:КометаC/1995 O1 (Хейла — Боппа)]]
[[scn:Cumeta di Hale-Bopp]]
[[sh:Kometa Hale-Bopp]]

Menyja e lëvizjeve