Dallime mes rishikimeve të "Iliri"

Jump to navigation Jump to search
1 byte added ,  11 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (roboti shtoj: eu:Ilirio)
Iliri është një person në [[ Mitologjia Greke|Mitologjinë Greke]]. Në njerën prej historisë, ku thuhet se Iliri ka qenë i biri i Kadmos-it dhe i Haromonisë. I cili ndoshta ka udhëhequr [[Ilirët]]. Në një histori tjetër thuhet se Iliri ka qenë i biri i Ciklopit [[Polyphem]] the Gruas së ti Galatea, ai ishte vëllai i [[Celtus]] dhe [[Galas]]. Fëmijët e Polyphemit u larguan nga [[Sicilia]] dhe udhëheqën [[Keltët]], [[Ilirët]] dhe [[Galatët]]. Në të dy Historit thuhet se Iliri ka qenë Paraardhsi i [[Ilireve]]. Iliri ka pasur gjashtë djem [[Enchelus]], [[Autarieus]], [[Dardanus]], [[Maedus]], [[Taulas]] dhe [[Perrhaebus]]. Emrat e vajzave ishin [[Partho]], [[Daortho]], [[Dassaro]]. Ata i quajtën fëmijët e tyre [[Taulanti]], [[Perhebi]], [[Enkelejtë|Enkeleu]], [[Autarët|Autari]], [[Dardan|Dardani]], [[Parthenët|Partheni]], [[Dasarët|Dasari]] dhe [[Daorsët|Daorsi]]. [[Autari]] kishte dy djem [[Panonët|Panonin]] (ose Peon). [[Panoni]] kishte dy djem [[Skordizët|Skordizin]] dhe [[Triballët|Tribalin]]
 
[[CategoryKategoria:Mitologjia Grekegreke]]
 
[[ca:Il·liri]]
10.357

edits

Menyja e lëvizjeve