Dallime mes rishikimeve të "Jacob Grimm"

Jump to navigation Jump to search
23 bytes added ,  13 vjet më parë
lidhje
v (roboti shtoj: bg, bn, bs, ca, cs, en, es, ga, gl, hr, ja, ko, la, nl, no, pt, ro, ru, sr, sv, tg, zh)
(lidhje)
[[Skeda:Jacob Grimm.jpg|thumb|Jacob Grimm, rreth v. 1860]]
'''Jacob Ludwig Karl Grimm''' ( ''Jakob Ludvig Karl Grimi'' [[4 janar]] [[1785]] në [[Hanau]] - [[20 shtator]] [[1863]] në [[Berlin]]) shkencëtar i [[Gjuha gjermane|gjuhës]] dhe letërsisë gjermane, jurist, gjerman nga [[Gjermania]].
 
Për shkak se Jakobi me ndihmën e vëllait të tij, [[Wilhelm Grimm|Vilhemit]] dhe [[Karl Lachmann|Karl Lahmanit]] bëri dhe zhvillojë në mënyrë sistematike sipas parimeve shkencore pikëpamjet e hershme të gjuhës gjermane, merret si themelues i filologjisë gjermane. Ai studiojë drejtësinë dhe më 1808 ishte i zënë në punë si bibliotekistë i mbretit Jerome. Ndërsa nga viti 1837 punonte si bibliotekistë i dytë në Kasel. Në vitin 1830, Jakobi jepte mësim si profesor në Gëtengen nga ku më 1837 si një nga ''Gëtengenët e shtatë'' i dëshpëruar u përjashtua nga enti. Nga viti 1841 ishte anëtar i Akademisë së Shkencave në Berlin, ndërsa në vitin 1848 ishte delegat në parlamentin e Frankfurtit.
670

edits

Menyja e lëvizjeve