Ndryshimi mes inspektimeve të "Alban Skënderaj"

Jump to navigation Jump to search
338 bytes added ,  11 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
Babai i tij në atë kohë punonte si oficer dhe i duhej të shpërngulej në Lushnje ku dhe u lind Albani.
 
Pas disa vjetësh ai u kthye prapë në Vlorë ku kreu shkollën e mesme "Halim Xhelo". Ai bëri çmendurinë më të madhe të jetës së tij duke u larguar me një shok në një anije të rastit drejt [[Itali]]së, ndërkohë që familjet e tyre nuk dinin asgjë. Atje ai vazhdoi një shkolle për Hoteleri-Turizëm, por e la atë degë sepse për të bërë karrierë i duhej të lëvizte shumë. Me vëllezërit e tij ai hapi një dyqan mobilierish tip antikuarë. Në të njëjtën kohë, ai punonte dhe si infermier terapist pasi kishte bërë një kurs për këtë zanat. Ndërkohe, ai kishte bërë dhe një kurs disa mujor për kitare dhe për kanto. Në Itali, ai merrte shpesh pjesë në konkurse të vogla që zhvilloheshin në qytetin ku jetonte, ku ftonte shpesh çmime. Ndonëse larg [[Shqipëri]]së ai i ndiqte aktivitete muzikore që zhvilloheshin këtu. Në dhjetor të [[2004]] ai provoi të merrte pjesë në festivalin e RTSH-s, por nuk u pranua. Ndërkohe ai kishte dëgjuar për Top-Fest si një konkurs që i jepte shumë këngëtarëve të panjohur të afirmoheshin. Kështu që ai mori pjesë në Top-Fest dy me këngën ''Vetëm ty'' e cila u pëlqye shumë nga publiku. Zëri dhe teksti i këngës rrëmbyen sa hap e mbyll sytë zërat e shumë adoleshenteve. Me pas ai nxori në treg albumin Fllad ne shkretëtire më kënge të kompozuara dhe të shkruara nda vete Albani. Me [[3 gusht]] te po atij viti aishfaq në televizionet Shqiptare videoklipin e këngës Thirrje e Reshperuar. Gjate verës ai ftohet në plot pabe dhe koncerte që mbusheshin plot të rinj që e adhuronin muzikën e tij. Ne këtë mënyre ai arrin të thyeje të gjitha rekordet duke u bërë vip për dhjet muaj. Vitin tjetër ai merr përsëri pjesë në Top-Fest tre por kësaj radhe më në bashkëpunim me grupin [[kosovar]] Kthjellu me këngën Dicka që pati të njëjtin sukses dhe fitoi vendin e parë përsëri. Ndërkohë ai u bë ikone publicitare e kompanisë Vodafon dhe erdhi të publiku me videoklipin e këngës Ky Ritëm. Me 28, 29 e 30 qershor ai luajti rolin e Romeos në muzikalin Romeo & Zhulieta. Më pas ai mori pjesë në Festivalin e 45 të këngës me këngën "Eklips" ku doli në vendin e gjashtë. Me vitin [[2008]] ai merr pjese në netët e Klipit ku mori çmimin e parë si klipi më i mirë nder shumë klipe tjera. Ai në fund të vitit [[2008]] realizoi këngën hit një herë në jetë e cila bëri boom në mediumet si dhe në radiofonit shqiptare.Aj gjithashtu me kete kenge ne Kosove ne festivalin video fest rrembeu Qmimin e pare ku rrembeu edhe Qmime tjera .Me pas aj u lidh me gazetaren shqipatare Miriam Cani(e dashura publike e Alban Skenderaj e cila jeton ne Gjermani njeherit edhe kengtare me te cilen ka bere nje bashkpunim kenge e cila quhet let me die with you e cila ka pasur shum sukes sukesesi i Albanit shpresojm qe te vazhdoj tutje...).
Alban Skenderaj dhe formula 1
Pista gjermane e Nyrburgringut, ku zhvillohen garat e Formula 1 dhe te gjitha sportet esktreme do te kendoje me zerin e Alban Skenderajt. Pjesa titullohet “This is the day”, ose ne shqip “Kjo eshte dita jote” dhe do te dale ne treg ne 14 gusht. Ajo do te transmetohet ne Gjermani, Zvicer dhe Austri.
 
== Albumet ==
Anonymous user

Menyja e navigimit