Ndryshimi mes inspektimeve të "Aleanca e shenjtë"

Jump to navigation Jump to search
ska përmbledhje të redaktimeve
''Aleanca e shenjtë'' thirrej marrëveshja e bërë më 26 gusht 1815 në mes të Perandorisë Ruse, Perandorisë Austriake dhe Prusisë.
[[Skeda:Holy Alliance.png|thumb|200px|Aleanca e shenjtë]]
 
Kjo marrëveshje ishte nxitur nga ana e perandorit rus Aleksandërit I-rë dhe pas vendosjes së saj, marrëveshja u zgjerua me pranin e shteteve tjera. Me këtë marrëveshje, mbretërit deklaronin qëndrimin e tyre për mirëmbajtjen e fesë, paqes dhe drejtësisë. Në shenjë të kësaj marrëveshje u mbajtën kongresi evropian në Ahën (1818), në Tropau (1820), në Laibach (Lubjanë, 1821), dhe në Veronë (1822). Rrjedha politike të ngushta me marrëveshjen si duket nuk ka pasur, mirëpo kjo shprehje u lidhë ngushtë shprehjen e politikës restauruese. Marrëveshja u thye si pasoj e interesave kundërthënëse të perandorëve me rastin e luftës greke për pavarësi.
 
[[Kategoria:Historia e Evropës]]
[[Kategoria:Shekulli XIX]]
 
[[de:Heilige Allianz]]
10.357

edits

Menyja e navigimit