Dallime mes rishikimeve të "Anarkia"

Jump to navigation Jump to search
30 bytes added ,  11 vjet më parë
v
roboti shtoj: si:අරාජික; cosmetic changes
v (roboti shtoj: lmo:Anarchia)
v (roboti shtoj: si:අරාජික; cosmetic changes)
'''Anarkia''' është një sistemi, ku ç'do lloj hirarkie nuk tolerohet dhe luftohet. Si rrjedhojë edhe shteti si një instrument i zotërimit mbi individët duhet te eliminohet.
[[FiguraSkeda:Anarchy symbol neat.png|thumb|Simboli i anarkisë]]
 
Në disa vende të botës, të rinjët Sistemin Anarki e konsiderojnë si shkalla më e lartë e zhvillimit të sistemeve shtetrore. Sipas tyre në këtë sistem, shtetasit janë të vetëdishem dhe nuk kanë nevojë për ligje. Në Hanover të Gjermanisë në pranveren e çdo viti mbahen Ditët e Anarkis ku të rinjët mblidhen, për te shprehur rebelimin dhe protestën e tyre ndaj sistemit zotërues.
Figura të shquara dhë te njohura anarkiste janë si psh. Michail Bakunin, Pjotr Kropotkin, Viktor Serge dhe nje nga anarkistet e sotem është Naom Chomsky.
== Shiko dhe këtë ==
 
== Lidhje të jashtme ==
 
<!-- Kategorizim dhe ndëruiki-->
{{Poli-cung}}
 
[[CategoryKategoria:Ideologji]]
[[CategoryKategoria:Shoqëri]]
 
[[an:Anarquía]]
[[scn:Anarchìa]]
[[sh:Anarhija]]
[[si:අරාජික]]
[[simple:Anarchy]]
[[sl:Anarhija]]

Menyja e lëvizjeve