Ndryshimi mes inspektimeve të "Flamuri i Andorrës"

Jump to navigation Jump to search
v
roboti shtoj: scn:Bannera andurrana; cosmetic changes
v (roboti shtoj: scn:Bannera andurrana; cosmetic changes)
[[FiguraSkeda:Flag of Andorra.svg|thumb|right|300px|Flamuri i Andorrës]]
'''Flamuri i principatës së Andorrës''' u adoptua më [[1866]]. Flamuri ka një dizajn trengjyrësh të renditura vertikalisht, e kaltër, e verdhë, dhe e kuqe me [[Stema e Andorrës|Stemën e Andorrës]] në qendër. Megjithëse tri shufrat me ngjyra mund të duken të barabarta, ngjyra e verdhë në mes është më e gjërë se dy të tjerat, kështu që proporcionet e shufrave janë 8:9:8. Kurse proporcionet e flamurit në përgjithësi janë 7:10.
 
== Shih dhe këtë ==
*[[Andorra]]
 
{{Evropa-flam}}
 
[[CategoryKategoria:Flamujt e shteteve të Evropës|Andorra]]
[[CategoryKategoria:Andorrë]]
 
[[ar:علم أندورا]]
[[ro:Drapelul Andorrei]]
[[ru:Флаг Андорры]]
[[scn:Bannera andurrana]]
[[sh:Zastava Andore]]
[[sk:Vlajka Andorry]]

Menyja e navigimit