Ndryshimi mes inspektimeve të "Anamorava"

Jump to navigation Jump to search
19 bytes added ,  11 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (roboti shtoj: en:Anamorava)
'''Anamorava''' është rajon i cili gjendet në pjesën juglindore të [[Kosovë]]s.[[Figura:Anamorava21.JPG|thumb|300px|right|Anamorava ]]
{{Portal|Gjilani}}
== Gjeografia ==
'''Anamorava''' përbëhet prej pjesës së luginës dhe skajeve malore të maleve të [[Malet e Karadakut|Karadaku]]t në të djathtë dhe maleve të [[Zhegocit]] e [[Koznikut]] në të majtë. Anamorava përbëhet prej fushës së [[Vitia|Vitisë]], të [[Gjilani|Gjilanit]] dhe të [[Dardana|Dardanës]] (Kamenicës) me nji sipërfaqe rreth 650km katrorë, me nji gjatësi mbi 40 km dhe gjerësi mbi 16 km, me fund të lartë 500 m dhe anët e larta deri 1000 m.

Menyja e navigimit