Ndryshimi mes inspektimeve të "Shtatzania"

Jump to navigation Jump to search
2.041 bytes added ,  11 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (roboti shtoj: tl:Pagdadalangtao, zh-yue:大肚)
 
Specialiteti i mjekësisë që merret me shtatzëninë është [[obstetrika]].
 
==Zhvillim==
===Periudhë Preimplantation===
 
Në këtë moment zygote është një qelizë të vetme totipotent rrjedhin (e quajtur qelizore-vezë) me aftësinë për të krijuar një organizmi të tërë. Ndarje Cell nga mitoz është proces tjetër: çdo qelizë ndahet për të prodhuar një qelizë diploid. Zygote ndan për të prodhuar dy qeliza të vogla, të quajtur blastomeres, gati çdo 20 orë. Këto qeliza redivisent rreth 3 herë (16 qeliza). Ky grumbull i qelizave, tha morula (për shkak të shfaqjes, e cila mund të sjellë një ferrë) lë tuba fallopiane dhe hyn në mitër.
Post-zbatim
 
Qelizat Involutes janë shpërndarë rreth blastocoel, një zgavër fluide në mes të qelizave. Qelizat bëhet, në mënyrë progresive si ndarja e tyre nga mitoz, duke u bërë më të vogla. Kjo strukturë përfshin qelizat zygotic dhe blastocoel quhet blastocyst. Qelizat fillojnë të dallojnë ndërmjet qelizave brenda dhe jashtë blastocyst. 24-48 orë, muret e blastocyst, pellucida zona, është thyer. E jashtme të qelizave blastocyst fillojnë të fshehtë një enzimë që erodes epiteli mitrës dhe krijon një vend për transplantim. Blastocyst gjithashtu secretes gonadotropin chorionic (hCG), një hormon që stimulon korpus luteum i vezores së nënës për të prodhuar progesterone, e cila mban rreshtim së mitrës për të ushqyer embrion. Gjëndra në rreshtim të mitrës rritet në përgjigje të blastocyst, dhe rritja e capillaries është stimuluar në rajon, duke siguruar furnizimin e ushqyesve jetike dhe oksigjenit të blastocyst.
 
Diagnoza biologjik i shtatzënisë është nga gjaku hulumtim apo fraksion urinë beta gonadotropin chorionic, i njohur më mirë si beta-hCG. Teste shtatzënisë urinë në dispozicion në barnatore ofron një shqyrtim cilësor të hormonit, besueshmëria e tyre është 90-99%. Shqyrtim i gjakut, beta-hCG sasiore mund të diagnostikuar me siguri dhe kohën e shtatëzanisë hershme (shkalla e këtij hormoneve dyshe çdo 48 orë në shtatzëninë e hershme).
 
{{Medi-cung}}
Anonymous user

Menyja e navigimit