Ndryshimi mes inspektimeve të "Shtatzania"

Jump to navigation Jump to search
10 bytes added ,  11 vjet më parë
===Periudhë Preimplantation===
 
Në këtë moment zygote është një qelizë të vetme totipotent rrjedhin (e quajtur [[qelizore-vezë]]) me aftësinë për të krijuar një organizmi të tërë. Ndarje Cellqelizash nga mitozmitoza është proces tjetër: çdo qelizë ndahet për të prodhuar një qelizë diploid. Zygote ndan për të prodhuar dy qeliza të vogla, të quajtur blastomeres, gati çdo 20 orë. Këto qeliza redivisent rreth 3 herë (16 qeliza). Ky grumbull i qelizave, tha morula (për shkak të shfaqjes, e cila mund të sjellë një ferrë) lë tuba fallopiane. dhe hyn në [[mitër]].
 
==Post-zbatim ==
 
Qelizat Involutes janë shpërndarë rreth blastocoel, një zgavër fluide në mes të qelizave. Qelizat bëhet, në mënyrë progresive si ndarja e tyre nga mitoz, duke u bërë më të vogla. Kjo strukturë përfshin qelizat zygotic dhe blastocoel quhet blastocyst. Qelizat fillojnë të dallojnë ndërmjet qelizave brenda dhe jashtë blastocyst. 24-48 orë, muret e blastocyst, pellucida zona, është thyer. E jashtme të qelizave blastocyst fillojnë të fshehtë një enzimë që erodes epiteli mitrës dhe krijon një vend për transplantim. Blastocyst gjithashtu secretes gonadotropin chorionic (hCG), një hormon që stimulon korpus luteum i vezores së nënës për të prodhuar progesterone, e cila mban rreshtim së mitrës për të ushqyer embrion. Gjëndra në rreshtim të mitrës rritet në përgjigje të blastocyst, dhe rritja e capillaries është stimuluar në rajon, duke siguruar furnizimin e ushqyesve jetike dhe oksigjenit të blastocyst.
Anonymous user

Menyja e navigimit