Dallime mes rishikimeve të "Goja"

Jump to navigation Jump to search
7 bytes removed ,  12 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
[redaktim i pashqyrtuar][redaktim i pashqyrtuar]
vNo edit summary
No edit summary
[[Figura:Mouth.jpg|thumb|Zgavra e gojës tek njeriu]]
'''Goja''' është zgavra e hapur që tek kafshët shërben për të marrë [[ushqimi]]n dhe [[uji]]n kurse tek [[njeriu]] edhe për të folur. [[Zgavra]] e gojës tek gjallesat zakonisht gjendet në kokë.
 
== Struktura e gojës ==
Organ sekondar, mirpomirëpo i rëndësishëm për depërtimin dhe daljen e ajrit nga organizmi me ç'rast merr pjesë në krijimin e zërit.
 
== Goja e njeriut ==

Menyja e lëvizjeve