Ndryshimi mes inspektimeve të "Kongresi ndërkombëtar i matematikanëve"

Jump to navigation Jump to search
v
roboti ndryshoj: pt:Congresso Internacional de Matemáticos; cosmetic changes
v (roboti ndryshoj: pt:Congresso Internacional de Matemáticos; cosmetic changes)
'''Kongresi ndërkombëtar i matematikanëve''' ''(origj.: ICM-International congress of mathematicians)'' mbahet në çdo 4 vjet dhe ai i mbledh matematikanët më të shquar nga e gjithë bota. Kongresi i fundit u mbajt në verën e vitit 2006 në [[Madrid]], kryeqyteti i [[Spanja|Spanjës]].
 
=== Medalja Fields ===
Medalja Fields konsiderohet si ekuivalent i shpërblimit Nobel për matematikë. Në kuadër të koongresit të vitit 2006 medaljen Fields e meritoi [[Grigori Perelman]] për zgjidhjen apo vërtetimin e hipotezës së famshme [[conjecture de Poincaré]] i cili është njëri nga shtatë [[problemet e mileniumit]] të shtruara nga [[Clay mathematic Institut]]. Shpërblimin prej 1 milion dollarë ky e refuzoi. Tre fituesit tjerë të medaljes Fields ishin francezi [[Wendelin Werner]], për punimet e tij në fushën e [[teoria e probabilitetit|teorisë së probabilitetit]] dhe në teorinë konforme të fushës, australiani [[Terence Tao]], për kontributin e tij në fushën ekuacioneve diferenciale parciale, në [[Kombinatorikë]], analizën harmonike dhe në [[teorinë e numrave]]. Fituesi i fundit është rusi [[Andrei Okounkov]] i cili bëri rishqyrtimin e punimeve të tij për lidhjet në mes teorisë së gjasës dhe gjeometrisë algjebrike.
 
* [http://www.icm2006.org/ ICM 2006] ([http://www.icm2006.org/proceedings/ Veprimtet]) - {{en}}
 
[[CategoryKategoria:Matematikë]]
 
[[ca:Congrés Internacional de Matemàtics]]
[[ms:Kongres Ahli Matematik Antarabangsa]]
[[nl:Internationaal Wiskundecongres]]
[[pt:Congresso Internacional de Matemáticos]]
[[pt:International Congress of Mathematicians]]
[[ru:Международный конгресс математиков]]
[[zh:国际数学家大会]]

Menyja e navigimit