Dallime mes rishikimeve të "Aleksandër Obrenoviqi"

Jump to navigation Jump to search
ska përmbledhje të redaktimeve
[redaktim i pashqyrtuar][redaktim i pashqyrtuar]
No edit summary
No edit summary
'''Aleksandër Obrenoviqi''' ([[14 gusht]] [[1876]] në [[Beogradi]] - [[10 qershor|10]]/[[11 qershor]] [[1903]]) - Mret i Serbisë nga [[1889]], vetëqeverisës nga [[1893]], djali i Mretit Milan.
 
I dobët për veprim dhe i afërt me politikat politikat [[Austria|austriake]], Kjokjo dhe martesa e tij me Draga Mashin-in ishiishte arsyet për një ''betim zyrtarë'' të [[Doktrina e shenjt serbe|Doktrinës së shejtshenjt serbe]] kundër tij, doktrinë e cila edhe i vrau që të dy.
 
[[CategoryKategori:Serbë]]
[[categorykategori:Lindje 1876]]
[[categorykategori:Vdekje 1903]]
 
[[bg:Александър Обренович]]
10.357

edits

Menyja e lëvizjeve