Dallime mes rishikimeve të "Ndër-platformik"

Jump to navigation Jump to search
v
roboti ndryshoj: id:Lintas platform; cosmetic changes
[redaktim i pashqyrtuar][redaktim i pashqyrtuar]
v (roboti ndryshoj: ro:Multiplatformă)
v (roboti ndryshoj: id:Lintas platform; cosmetic changes)
Në informatikë, termi '''ndër-platformik''' (ose '''shumë-platformik''') shërben për t'iu referuar një softueri kompjuterik ose metodave dhe koncepteve kompjuterike që janë të implementuara si dhe funksionojnë në platforma të shumta kompjuterike<ref>{{cite web | title= Java Look and Feel Design Guidelines | url= http://java.sun.com/products/jlf/ed1/dg/higq.htm | date= [[1999]] | accessdate= 2009-01-18 | publisher= [[Sun Microsystems| Sun Microsystems, Inc.]]}} - {{en}}</ref>. Softueri ndër-platformik mund të ndahet në dy lloje:
# Softueri i cili duhet ndërtuar ose përpiluar për secilen platformë që e përkrahë.
# Softueri i cili ekzekutohet dhe shfrytëzohet drejtë për së drejti në cilëndo platformë që e përkrahë, pa pasur nevojë për ndonjë përgatitje të veçantë.
* Sistemin operativ [[Microsoft Windows]] në arkitekturën [[x86]],
* Sistemin operativ [[GNU]]/[[Linux]] në arkitekturën x86 dhe
* Sistemin operativ [[Mac OS| Mac OS X]] ose në arkitekturën [[PowerPC]] ose atë x86
Pra, aplikacionet ndër-platformike mund të funksionojnë nga dy platforma e deri në të gjitha platformat e mundshme.
 
{{ref}}
 
[[CategoryKategoria:Programimi kompjuterik]]
[[CategoryKategoria:Informatikë]]
 
[[ar:متعدد المنصات]]
[[hr:Više-platformski]]
[[hu:Platformfüggetlenség]]
[[id:Antar-Lintas platform]]
[[it:Multipiattaforma]]
[[ja:クロスプラットフォーム]]

Menyja e lëvizjeve