Dallime mes rishikimeve të "U.S. Route 66"

Jump to navigation Jump to search
12 bytes removed ,  12 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
(Faqe e re: thumb|right|200px<br>thumb|right|200px '''U.S. Route 66''' (E njohur edhe si '''Route 66, U.S. Highway 66, The Main Street of America (''Rru...)
 
No edit summary
[[Skeda:Route 66 map.PNG|thumb|right|200px]]<br>[[Skeda:US 66.svg|thumb|right|200px]]
'''U.S. Route 66''' (E njohur edhe si '''Route 66, U.S. Highway 66, The Main Street of America (''Rruga Kryesore e Amerikës''), The Mother Road (''NënaRruga Rrugënënë'')''' dhe si '''Will Rogers Highway'''.Rruga 66 u themelua më [[11]] [[Nëntori|NëntrorëNëntor]] , [[1926]].
Largësia më e njohurRruga fillon nga [[Chicago]], [[Illinois]], vazhdon mes [[Missouri]], [[Kansas]], [[Oklahoma]], [[Texas]], [[New Mexico]], [[Arizona]], dhe [[Kalifornia|Kaliforni]], para se tëdhe mbërrijëpërfundon në [[Los Angeles]] Rrunga bënështë e gjatë 2,448 milje apo 3,940 km.
 
[[bar:Route 66]]

Menyja e lëvizjeve