Dallime mes rishikimeve të "Logjika"

Jump to navigation Jump to search
88 bytes added ,  12 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
No edit summary
No edit summary
'''Logjika''' ([[Gjuha greke|gr.]] Logos-arsye, mendje, shkencë, etj.) është disiplinë filozofike[[filozofi]]ke e cila merret me studimin e formave dhe të parimeve të të menduarit të drejtë dhe të vërtetë. Themelues i logjikës është filozofi grek [[Aristoteli]]. Sot ka mendime të ndryshme mbi statusin e logjikës, disa teoricientteoricienët dhe filozofë janë të mendimit se logjika tashmë është një shkencë e veçantë, kurse disa të tjerë janë të mendimit se ajo është një degë e filozofisë. Vet themeluesi i logjikës Aristoteli ishte i mendimit se logjika nuk është shkencë e as disiplinë filozofike, por sipas tij logjika është vetëm një mjet (organon) për të hyrë në studimin e shkencave.
 
Logjika merret me format e mendimit logjik të cilat janë : nocionet, gjykimet (premisat) dhe konkludimet. Megjithatë objekti i logjikës është më i gjërëgjerë se kaq, ajo merret edhe me metodologjinë e kërkimit shkencor dhe me studimin e operacioneve logjiko-mendore.
 
[[Kategoria:Filozofi]]
[[Kategoria:Matematikë]]
10.357

edits

Menyja e lëvizjeve