Dallime mes rishikimeve të "26 Shtator"

Jump to navigation Jump to search
21 bytes added ,  12 vjet më parë
v
roboti ndryshoj: ar:ملحق:26 سبتمبر; cosmetic changes
v (roboti shtoj: bcl:Septyembre 26)
v (roboti ndryshoj: ar:ملحق:26 سبتمبر; cosmetic changes)
 
== Ngjarje ==
* [[715]] - [[Ragenfrid]] mundi [[Theudoaldët]] në [[Lufta e Compiègnes|Luftën e Copiegnès]].
* [[1580]] - [[Francis Drake]] i sillet rrotull tokës.
* [[1777]] - Tupat [[Britania e Madhe|britanike]] okupojnë qytetin [[Philadelphia]], [[Pennsylvania]] gjatë [[Revolucioni Amerikan|Revolucionit Amerikan]].
* [[1783]] - U krijua [[Fayette County]], [[Pennsylvania]].
* [[1944]] - [[LDB]]: Dështon [[Operacioni Market Garden]].
* [[1950]] - [[Indonesia]] i bashkohet [[OKB|Kombeve të Bashkuara]].
* [[1960]] - Në [[Chicago]] bëhet debati i parë televiziv në mes kandidatëve për president [[Richard M. Nixon]] dhe [[John F. Kennedy]].
* [[1960]] - [[Fidel Castro]] shpall ndimesën e Kubës nga [[BRSS]]-ja.
* [[1961]] - [[Bob Dylan]] debiton në publik.
* [[1962]] - Proklamohet [[Republika Arabe e Jemenit]].
* [[1966]] - Paraqitet [[Chevrolet Camaro]] i parë.
* [[2002]] - Vriten 30 njerëz në një tempull në [[Gandhinagar]], [[India]].
 
== Lindje ==
[[af:26 September]]
[[an:26 de setiembre]]
[[ar:ملحق:26 سبتمبر]]
[[arz:26 سبتمبر]]
[[ast:26 de setiembre]]

Menyja e lëvizjeve