Dallime mes rishikimeve të "X-Men"

Jump to navigation Jump to search
1.241 bytes removed ,  11 vjet më parë
U largua krejt përmbajtja e artikullit
v (roboti shtoj: gl:X-Men)
(U largua krejt përmbajtja e artikullit)
[[Figura:X-MEN04.jpg|thumb|right|Grupa '''X-Men''']]
'''X-Men''' ([[sqt.]]: [{{IPA|ˈɛksˈmɛn}}] / ''Iks-Meni'') është një [[strip]] mbi një grup [[super-heroi]] në [[Marvel Comics]] [[Marvel universe|universe]]. Krijuar nga [[Stan Lee]] dhe [[Jack Kirby]], ata debutuan në ''X-Men'' #1 nga [[1963|shtatori 1963]], të njëjtin muaj si [[premiera]] e ''[[The Avengers]]''.
 
== Filmat ==
* [[X-Men (film)]]
* [[X2]]
* [[X-Men 3]]
 
== Personazhet ==
* [[Wolverine]]
* [[Rogue]]
 
[[Category:X-Men| ]]
{{strip-cung}}
[[Category:Seriale të animuar]]
[[Category:Filma të animuar]]
[[Category:Filmseri]]
[[Category:Marvel Comics]]
[[Category:Superhero]]
 
[[ar:إكسمان]]
[[bg:Х-Мен]]
[[ca:X-Men]]
[[cs:X-Men]]
[[da:X-Men]]
[[de:X-Men]]
[[el:X-Men]]
[[en:X-Men]]
[[eo:X-Men]]
[[es:X-Men]]
[[fi:Ryhmä-X]]
[[fr:X-Men]]
[[fy:X-Men]]
[[gl:X-Men]]
[[he:אקס-מן]]
[[hu:X-Men]]
[[id:X-Men]]
[[it:X-Men (fumetto)]]
[[ja:X-メン]]
[[ka:იქს-ადამიანები]]
[[lt:X-Menai]]
[[nl:X-Men (strip)]]
[[no:X-Men]]
[[pl:X-Men]]
[[pt:X-Men]]
[[ru:Люди Икс]]
[[sc:X-Men]]
[[simple:X-Men]]
[[sl:Možje X]]
[[sv:X-Men]]
[[th:เอ็กซ์เมน]]
[[tr:X-Men]]
[[uk:Люди Ікс]]
[[vi:X-Men]]
[[zh:X战警]]
88

edits

Menyja e lëvizjeve