Dallime mes rishikimeve të "Academy Award"

Jump to navigation Jump to search
373 bytes added ,  11 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
Një kohë të gjatë ishte filmi [[Ben Hur (1959)|Ben Hur]] ([[1960]]) për nga numri i kategorive të fituara filmi më i sukseshëm në historinë e Oskarit. Ai fitoi në 11 kategori. Deri sa në vitin [[1998]] filmi [[Titanic]] gjithashtu fitoi në 11 Kategori. Vetëm 6 vjet më vonë filmi [[The Lord of the Rings: The Return of the King]] fitoi gjithashtu 11 Oskar. Ky film është edhe filmi i vetëm i cili i ka fituar të gjitha kategoritë për të cilat është emëruar.
 
Kategoritë ''Filmi më i mirë, Regjia më e mirë, Aktori më i mirë, Aktorja më e mirë,'' si dhe ''Skenari më i mirë'' vlejnë si kategoritë më të rëndësishme.
 
== Pamja, madhësia, pesha ==
 
Sa i përket statujës “Oskar”, e cila në fakt është shpërblimi i marrë, ende nuk dihet se nga i ka ardhur ky emër. Megjithatë, figura në formën e njeriut është shumë e vlefshme: përbëhet nga ari dhe bronzi; është e gjatë 34.3 centimetra dhe peshon 3.9 kilogramë. Është krijuar nga skulptori amerikan Xhorxh Stenlli.
 
== Vendi i shpërblimit ==
88

edits

Menyja e lëvizjeve