Dallime mes rishikimeve të "Academy Award"

Jump to navigation Jump to search
573 bytes added ,  11 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
'''Academy Award''' ''([[sqt.]] '''Akademi Avard''')'' edhe '''Oskar'''/'''Oscar''' ''(origj. Academy Award of Merit)'' është një çmim filmi që u jepet [[Aktori|aktorëve]], [[Filmi|filmave]], [[Regjisori|regjisorëve]], etj. më të mirë.
 
Academy Award shfaqet çdo pranverë dhe është spektakli me më shumë shikues në [[ShBA]] dhe të gjithë botën.Në Shtetet e Bashkuara, Çmimet e Akademisë ndahen ndahen çdo vit nga Akademia e Arteve dhe Shkencave Filmike. Këto jepen për shkëlqim në krijimtarinë filmike. Ceremonia e parë u mbajt në vitin 1929 për filmat e shfaqur gjatë viteve 1927 dhe 1928. Çmimet e Akademisë njihen ndryshe edhe si “Oskar”.
Çdo pranverë dihen fituesit e rinj, të cilët bëhen publikë. Ritualin e ndarjes së çmimeve në vitin 1929, për një orë, e ka dhënë transmetimi në radio. Kurse, transmetimet televizive të kësaj ngjarje të madhe kanë filluar në vitin 1953.
 
== [[Academy Award sipas viteve|Ceromoniat]] ==
88

edits

Menyja e lëvizjeve