Dallime mes rishikimeve të "Kushtetuta e Shqipërisë"

Jump to navigation Jump to search
ska përmbledhje të redaktimeve
(Rikthim në versionin $1 i datuar $2 nga $3 me popup (en))
No edit summary
Pas çlirimit të vendit nga nazi-fashistët dhe vendosjes së pushtetit komunist, më [[1946]] shpallet Republika Popullore e Shqipërisë me ç’rast hyn në fuqi kushtetuta e re. Më [[1976]] aprovohet një kushtetutë tjetër që stilizon Shqipërinë si “Republikë Popullore Socialiste”. Sistemi njëpartiak i vendosur nga komunistët bashkë me mungesën e lirive themelore të njeriut, si dhe gjendja e rëndë ekonomike krijuan pakënaqësi të mëdha në popull. Më [[1991]], Sekretari i Parë i Partisë së Punës, [[Ramiz Alia]], vendosi të pranonte sistem shumëpartiak dhe në ndërkohë u miratua një kushtetutë e përkohshme.
 
==Hartimi dhe miratimi i Kushtetutës së sotme==Posht sali qeni
 
Pas dorëheqjes së Sali Berishës nga detyra e kreut të shtetit më [[1997]] dhe saknsionimit të regjimit republikan në referendumit e këtij viti, filluan punimet për nxjerrjen e kushtetutës së përhershme të Republikës së Shqipërisë. Me gjithë kundërshtimin e Partisë Demokratike të udhëhequr nga Berisha, propozimi për kushtetutë i mbështetur nga Presidenti Rexhep Meidani fitoi shumicën e votave në pëlqim mbarëpopullor.

Menyja e lëvizjeve