Ndryshimi mes inspektimeve të "3 dhjetor"

Jump to navigation Jump to search
36 bytes added ,  10 vjet më parë
v
roboti shtoj: yi:3טן דעצעמבער; cosmetic changes
v (roboti shtoj: yi:3טן דעצעמבער; cosmetic changes)
{{Tabelamuajve}}{{Muaj 31|Nëntor|Dhjetor|Janar}}
 
== Ngjarje ==
* [[1800]] - U zhvillua [[Beteja në Hohenlinden]] ku Austrianët u mundën.
* [[1818]] - [[Illinois]] bëhet shteti i 21-të i [[Shteteve të Bashkuara të Amerikës]].
* [[1917]] - Pas gati 20 viteve planifikim dhe konstruktim hpet [[Quebec Bridge]] për trafik.
* [[1973]] - [[Programi Pioneer]]: [[Pioneer 10]] emeton fotografitë e para nga afët të [[Jupiteri]]t.
* [[1999]] - [[NASA]] humbë radio kontaktin me [[Mars Polar Lander]] pak momente para se anija të hynte në atmosferën e [[Marsi]]t.
 
== Lindje ==
{{DHJETOR}}
 
 
* [[1447]] - [[Bajaziti i II]], sulltan i perandorisë Osmane
* [[1800]] - [[France Presheren]], shkrimtar dhe jurist slloven
* [[1857]] - [[Joseph Conrad]], prozator anglez me prejardhje polake
* [[1889]] - [[Isak Samokovlija]], letrar boshnjak
* [[1924]] - [[John Backus]], shkencëtar amerikan i kompjuterizmit
* [[1930]] - [[Jean-Luc Godard]], regjisor filmi franko-zviceran
* [[1960]] - [[Daryl Hannah]], aktore amerikane
* [[1976]] - [[Semir Devoli]], futbollist boshnjak
* [[1968]] - [[Brendan Fraser]], [[aktor]] kanadez
 
== Vdekje ==
[[2000]] - [[Gwendolyn Brooks]], shkrimtare amerikane
 
== Festa dhe përvjetorë ==
* [[Dita e OKB-së për personat me aftësi të kufizuara]]
 
 
[[CategoryKategoria:Dhjetor]]
 
[[af:3 Desember]]
[[wa:3 d' decimbe]]
[[war:Disyembre 3]]
[[yi:3טן דעצעמבער]]
[[yo:3 December]]
[[zh:12月3日]]

Menyja e navigimit