Dallime mes rishikimeve të "Agjencia Hapësinore Evropiane"

Jump to navigation Jump to search
v
roboti ndryshoj: id:European Space Agency; cosmetic changes
[redaktim i pashqyrtuar][redaktim i pashqyrtuar]
v (roboti ndryshoj: id:European Space Agency; cosmetic changes)
[[ImageSkeda:Esahqdp.jpg|thumb|300px|Kryeqendra e Agjencisë Hapësinore Evropiane në Paris.]]
'''Agjencia Evropiane Hapësinore''' - AHE, ([[Anglishtja|ang.]] ''European Space Agency'', ESA) është një organizatë [[Ndërqeveritarizmi|ndërqeveritare]] [[Evropa|evropiane]] kushtuar kërkimit të [[Hapësira|hapësirës]]. Ajo u themelua në vitin [[1974]] me qëllim përmirësimin e bashkërenditjes së veprimtarive të fluturimeve<!--udhëtimeve--> hapësinore, dhe ka në gjirin e saj 17 shtete anëtare evropiane. Kryeqendra e saj gjendet në [[Parisi|Paris]]. AHE ka një personel prej rreth 1900 vetash me një buxhet vjetor afro 2.9 miliardë euro në vitin [[2007]].
 
 
Drejtor i përgjithshëm i AHE-së që nga viti [[2003]] është [[Jean-Jacques Dordain|Zhan Zhak Dorden]].
== Historia dhe synimet ==
==Vendet anëtare==
== Projektet ==
==Financimi==
== Shiko edhe ==
* [[Administrata Kombëtare Aeronautike Hapësinore Amerikane|AKAH]]
* [[Programi Orfeu]]
 
== Lidhje të jashtme ==
* {{en}} [http://www.esa.int/esaCP/index.html Faqja zyrtare ndër-rrjetore e AHE-së.]
 
[[CategoryKategoria:Organizata]]
[[CategoryKategoria:Organizata evropiane]]
[[CategoryKategoria:Organizata hapësinore]]
 
[[af:ESA]]
[[hu:Európai Űrügynökség]]
[[ia:Agentia Spatial Europee]]
[[id:BadanEuropean AntariksaSpace EropaAgency]]
[[it:Agenzia Spaziale Europea]]
[[ja:欧州宇宙機関]]

Menyja e lëvizjeve