Ndryshimi mes inspektimeve të "Viktor Hygo"

Jump to navigation Jump to search
34 bytes added ,  11 vjet më parë
 
== Portreti i Deas ==
Dea tashme ishte 16 vjecevjeçe. Ajo ishte e zbehte, me flokeflokë të zeza, me shtat të hedhur, të hajthet dhe aq të hollë, sa dukej sikur po keputejkëputej në mes, e bukur si hyjneshe, me sytesytë plotë drite por, e verberverbër.
 
VerbesiaVerbësia i kishte bere të palevizshempalëvizshëm përgjithmonë bebezat e asaj femijefëmije, e cila tani ishte grua. Në fytyrenfytyrën e saj, që nuk mund të përshkrohejpërshkohej nga drita, kendetkëndet e buzevebuzëve të varura me trishtim shprehnin një deluzion të hidhur. SyteSytë e saj, të medhenjemëdhenj e të shkelqyershkëlqyer, kishin një veti të cuditeshmeçuditshme : ishin të shuar për të por, shndrinin për të tjerettjerët. Pishtare të mistershemmistershëm, të ndezur, që ndriconinndriçonin vetëm boten e jashtme! Leshonte drite ajo që s’kish për vete. SyteSytë e saj vezullonin. Ajo robereshrobëreshë e erresires kthjellonte ambjentinambientin e ngrysur ku jetonte. Nga fundi i terit të saj të pasherueshempashërueshëm, që prapa atij muri të zi që quhej verberiverbëri, ajo shndrinte. Nuk e shihte diellin tonë, por tek ajo shihej shpirti i saj.
 
VeshtrimiVështrimi i saj i vdekur kishte një palevizshmeripalëvizshmëri qiellore. Ajo ishte misherimmishërim i natës dhe ndrinte si yll, ndrinte në atë erresireerrësire të dendur që e rrethonte nga cdoçdo anë.
 
Ursusi e kishte pakezuarpagëzuar me emrin dea dhe ajo padyshim që shembellenteshëmbëllente me një perendeshepërendeshe. Ajo vogelushevogëlushe përfaqësonte boten qiellore. LigeshtiaLigështia e saj është në të vertetvërtet plotëfuqiplotfuqi.
 
== Ngjashmeria dhe uniteti i të dy figuarave ==
10.357

edits

Menyja e navigimit