Ndryshimi mes inspektimeve të "Planeti"

Jump to navigation Jump to search
22 bytes added ,  10 vjet më parë
v
roboti shtoj: arc:ܦܠܝܛܐ; cosmetic changes
v (roboti shtoj: xal:Һариг ndryshoj: ku:Gerstêrk)
v (roboti shtoj: arc:ܦܠܝܛܐ; cosmetic changes)
[[FiguraSkeda:Planetet2006.jpg|thumb|300px|Sistemi Diellor]]
 
'''Planeti''' ([[Greqishtja|greq.]] πλανήτης, planitis - bredhacak, endacak) është një [[Trupi qiellor|trup qiellor]], që ''vetë nuk ndriçon'', ka një [[Masa|mase]] të mjaftueshme për vetë [[Rëndesa|rëndesë]] për të mposhtur [[Trupi i ngurtë|forcat e trupave të ngurtë]], që të mbajë [[Barazpesha hidrostatike|baraspeshën hidrostatike]] dhe lëviz në një [[Orbita|orbitë]] [[Ligji i Keplerit|keplerike]] përreth një [[ylli]].
 
== Planetët e sistemit diellor ==
Planetët e sistemit tone diellor te radhitura sipas largësisë nga [[dielli]].
* [[Mërkuri]] [[ImageSkeda:Mercury_symbol.svg|14px]]
* [[Venusi]] [[ImageSkeda:Venus_symbol.svg|14px]]
* [[Toka]] [[ImageSkeda:Earth symbol.svg|14px]]
* [[Marsi]] [[ImageSkeda:Mars_symbol.svg|14px]]
* [[Jupiteri]] [[ImageSkeda:Jupiter_symbol.svg|14px]]
* [[Saturni]] [[ImageSkeda:Saturn_symbol.svg|14px]]
* [[Urani]] [[ImageSkeda:Uranus_symbol.ant.png|14px]]
* [[Neptuni]] [[ImageSkeda:Neptune symbol.svg|14px]]
 
== Formimi i planetëve ==
Planetet e vogla te ngurta:Merkuri,venera,toka dhe marsi
 
Planetet e medha gazore:Jupiteri saturni urani dhe neptuni
 
== Planetë tejdiellorë ==
* [[Planeti xhuxh]]
 
== Lidhje te jashtme ==
 
{{astronomi-cung}}
{{Planet}}
 
[[KategoriKategoria:Astronomi]]
[[KategoriKategoria:Planetë| ]]
 
[[af:Planeet]]
[[an:Planeta]]
[[ar:كوكب]]
[[arc:ܦܠܝܛܐ]]
[[ast:Planeta]]
[[bat-smg:Planeta]]
139

edits

Menyja e navigimit