Ndryshimi mes inspektimeve të "Mahmud Ahmedinezhad"

Jump to navigation Jump to search
v
roboti ndryshoj: hu:Mahmud Ahmadinezsád; cosmetic changes
v (roboti shtoj: yo:Mahmoud Ahmadinejad)
v (roboti ndryshoj: hu:Mahmud Ahmadinezsád; cosmetic changes)
[[ImageSkeda:Mahmud Ahmedinezhad.jpg|thumb|300px|Mahmud Ahmedinezhad, Kryetar i Republikës Islamike të Iranit]]
'''Mahmud Ahmedinezhad''' (persisht: محمود احمدی‌نژاد, ''Mahmud Ahmadinežâd'', IPA: mæhˈmuːd æhmædiːneˈʒɒːd), i njohur edhe si '''Mahmoud Ahmadinejad''', është kryetari aktual, i gjashti me radhë, i [[Irani|Republikës Islamike të Iranit]]. Ish-kryebashkiak i [[Teheran|Teheranit]]it, Ahmedinezhad fitoi mandatin e parë katërvjeçar në zgjedhjet presidenciale të Iranit në vitin [[2005]]. Si kryetar, ai mban postin më të lartë të zgjedhur drejtpërdrejt nga qytetarët, si dhe kryen funksionet e kreut të qeverisë dhe disa funksione ceremoniale të kryetarit të shtetit. Kreu i vërtetë i shtetit në Iran është Udhëheqësi Suprem, i cili mban komandën e forcave të armatosura dhe ka tagër t'i rishikojë vendimet politike të ligjvënësve dhe ekzekutivit.
 
Ahmedinezhad mban titullin e doktorit të shkencave, ndërsa në politikë njihet si konservator i pikëpamjeve islamike shiite dhe një kundërshtar i madh i [[SHBA]]-ve dhe [[Izrael|Izraelit]]it. Telashet e Ahmedinezhadit janë dështimi i planit të tij ekonomik si dhe marrëdhëniet me botën e jashtme. Ai ka mbrojtur programin bërthamor të Iranit, me gjithë kundërshtimin e botës perëndimore. Njëherësh, gjendja e rëndë e të drejtave të njeriut dhe të grave nuk ka ndryshuar gjatë gati një mandati presidence të Ahmedinezhadit.
 
Kryetari iranian është figurë tejet kundërthënëse dhe komentet e tij kanë bërë që të njihet si njeri dhunshëm dhe luftëdashës. Së fundi, pohimi i tij në një konferencë të OKB-së se Izraeli është shtet i ndërtuar në baza raciste u përcoll nga braktisja e sallës ku ai po mbante fjalim.
 
== Shih dhe këtë ==
* [[Irani]]
 
== Referencat ==
[http://news.bbc.co.uk/2/hi/middle_east/8060304.stm BBC News, "Iran's presidential candidates," 21 maj 2009]
 
[[categoryKategoria:politikanëPolitikanë iranianë]]
 
{{Link FA|hr}}
[[hi:महमूद अहमदीनेज़ाद]]
[[hr:Mahmud Ahmedinedžad]]
[[hu:MahmúdMahmud Ahmadinezsád]]
[[hy:Մահմուդ Ահմադինեժադ]]
[[id:Mahmud Ahmadinejad]]

Menyja e navigimit