Ndryshimi mes inspektimeve të "9 mars"

Jump to navigation Jump to search
40 bytes added ,  10 vjet më parë
v
roboti shtoj: ur:9 مارچ ndryshoj: ar:ملحق:9 مارس; cosmetic changes
v (roboti shtoj: bcl:Marso 9)
v (roboti shtoj: ur:9 مارچ ndryshoj: ar:ملحق:9 مارس; cosmetic changes)
{{Tabelamuajve}}{{Muaj 31|Shkurt|Mars|Prill}}
 
== Ngjarje ==
* [[1776]] - U botua libri ekonomik [[Pasuria e Kombeve]] nga [[Adam Smith]].
* [[1908]] - U themelua klubi futbollistik italian [[Internazionale Milano F.C.|Inter Milan]].
* [[1932]] - Rektori i universitetit "[[Universiteti Ahmed Lotfy El-Said|Ahmed Lotfy El-Said]]" u largua nga detyra në shenjë proteste kundër transferit të Dr.[[Taha Hussein]] pa lejen e [[universiteti]]t
* [[1935]] - [[Hitleri]] deklaroi se do të krijojë forca të reja ajërore.
* [[1959]] - U paraqit [[kukulla]] [[Barbie]].
* [[1967]] - Vajza e [[Josef Stalin|Stalinit]], [[Svetlana Alliluyeva]], [[dezertimi|dezertoi]] në [[ShBA]].
* [[1984]] - U themelua [[Competitive Enterprise Institute]] në [[Washington D.C.]], [[ShBA]].
* [[1991]] - U mbajtën demonstrata masive kundër regjimit presidentit jugosllav [[Slobodan Milošević]] në [[Beograd]]. Dy persona u vranë dhe tanket u nxorrën në rrugë.
* [[2006]] - Ujë i rrjedhëshëm u zbulua në [[Enceladus]], hëna e gjashtë më e madhe e [[Saturni]]t.
 
== Lindje ==
{{MARS}}
* [[1454]] - [[Amerigo Vespucci]], tregtar dhe udhëtar italian
* [[1890]] - [[Vyacheslav Molotov]], politikan sovjetik
* [[1934]] - [[Yuri Gagarin]], njeriu i pare në gjithësi
* [[1944]] - [[Ndoc Gjetja]], shkrimtar shiptar
* [[1957]] - [[Xhezair Zaganjori]], politikan shqiptar
 
== Vdekje ==
== Festa dhe përvjetore ==
 
[[categoryKategoria:Mars]]
 
 
 
[[category:Mars]]
 
[[af:9 Maart]]
[[an:9 de marzo]]
[[ar:ملحق:9 مارس]]
[[arz:9 مارس]]
[[ast:9 de marzu]]
[[tt:9. Mart]]
[[uk:9 березня]]
[[ur:9 مارچ]]
[[uz:9-mart]]
[[vec:9 de marso]]

Menyja e navigimit