Dallime mes rishikimeve të "8 Mars"

Jump to navigation Jump to search
47 bytes added ,  11 vjet më parë
v
roboti shtoj: ur:8 مارچ ndryshoj: ar:ملحق:8 مارس; cosmetic changes
v (roboti shtoj: ur:8 مارچ ndryshoj: ar:ملحق:8 مارس; cosmetic changes)
{{Tabelamuajve}}{{Muaj 31|Shkurt|Mars|Prill}}
 
== gjarje ==
* [[1618]] - [[Johannes Kepler]] shpalli ligjin e tretë të lëvizjes së planeteve.
* [[1775]] - U botua libei "[[African Slavery in America]]" nga [[Thomas Paine]].
* [[1817]] - U themelua [[New York Stock Exchange]].
* [[1899]] - Në [[Gjermani]] u themelua klubi i futbollit [[Eintracht Frankfurt]]
* [[1921]] - U vra kyeministri spanjoll [[Eduardo Dato Iradier]] në dalje të parlamentit.
* [[1942]] - [[LDB]]: Holandezët iu dorzuan forcve japonece në ishullin [[Java (ishull)|Java]].
* [[1945]] - Presidneti [[Tito]] jep urdhërin e Shpalljes së Diktaturës Ushtarake në mbarë [[Kosovë]]n.
* [[1950]] - [[Marshal Voroshilov]] deklaroi se [[Bashkimi Sovjetik]] ka [[Bomba atomike|bombë atomike]].
* [[1957]] - [[Egjipti]] rihapi [[Kanali i Suezit|Kanalin e Suezit]].
* [[1965]] - [[Lufta e Vietnamit]]: Në Vietnam arritën 3,500 trupat e para të Shteteve të Bashkuara.
* [[1971]] - [[Joe Frazier]] u bë kampion i pa mboshtur botërorë në kategorin e rëndë në boks pasi mundi [[Muhammad Ali]]në me vendim unanim nga gjyqtyrët në [[Madison Square Garden]] në [[New York City]].
* [[1974]] - U hap në [[Paris]], [[Charles de Gaulle Airport]].
* [[1983]] - Presidenti amerikan [[Ronald Reagan]] e quajti [[BRSS|Bashkimin Sovjetik]] një [[perandoria djallëzore|perandori djallëzore]].
 
== Lindje ==
{{MARS}}
* [[1970]] - [[Andrea Parker]], aktore amerikane
 
== Vdekje ==
* [[1874]] - [[Millard Fillmore]], kryetari i 13 i ShBA-së
* [[1869]] - [[Hector Berlioz]], shrimtar dhe kompozitor francez
* [[1930]] - [[William Howard Taft]], kryetari i 27 i [[SHBA]]-së
 
== Festa dhe përvjetore ==
* [[Dita Ndërkombëtare e Gruas]]
 
[[CategoryKategoria:Mars]]
 
[[af:8 Maart]]
[[an:8 de marzo]]
[[ar:ملحق:8 مارس]]
[[arz:8 مارس]]
[[ast:8 de marzu]]
[[tt:8. Mart]]
[[uk:8 березня]]
[[ur:8 مارچ]]
[[uz:8-mart]]
[[vec:8 de marso]]

Menyja e lëvizjeve