Dallime mes rishikimeve të "Konferenca e Jaltës"

Jump to navigation Jump to search
ska përmbledhje të redaktimeve
Konferenca e Jaltës ishte një takim diplomatik të krerëve aleate Franklin D. Roosevelt (Shtetet e Bashkuara të Amerikës), Winston Churchill (Mbretëria e Bashkuar) dhe Josif Stalin (BRSS) e cila gjendet në vendpushimin Crimean e Jaltës, 4 në 11 Shkurt 1945. Ky ishte takimi i dytë i tre takimit Aleate gjatë Luftës së Dytë Botërore (1939-1945). Temat e konferencës ishin kryesisht ndarjen e Gjermanisë dhe shpërndarjen e energjisë në Evropë pas përfundimit të luftës.
 
 
== Vendimet ==
 
 
Churchill pati shkruar:
* RumänienRumänia: RusslandRusia 90 % – diete anderentjeret 10 %
* GriechenlandGreqia: Großbritannien 90 % – Russland 10 %
* JugoslawienJugoslawi: 50 % – 50 %
* UngarnHungari: 50 % – 50 %
* BulgarienBullgari: RusslandRusia 75 % – die anderen 25tetjeret25 %
Stalini e miratoi sipas Churchillit propozimin duke vendosur nje v mbi leter.
 
Anonymous user

Menyja e lëvizjeve