Dallime mes rishikimeve të "Anarkia"

Jump to navigation Jump to search
47 bytes added ,  11 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (roboti shtoj: uk:Анархія)
 
Në disa vende të botës, të rinjët Sistemin Anarki e konsiderojnë si shkalla më e lartë e zhvillimit të sistemeve shtetrore. Sipas tyre në këtë sistem, shtetasit janë të vetëdishem dhe nuk kanë nevojë për ligje. Në Hanover të Gjermanisë në pranveren e çdo viti mbahen Ditët e Anarkis ku të rinjët mblidhen, për te shprehur rebelimin dhe protestën e tyre ndaj sistemit zotërues.
Figura të shquara dhë te njohura anarkiste janë si psh. Michail Bakunin, [http://sq.wikipedia.org/wiki/Peter_Kropotkin Pjotr Kropotkin], Viktor Serge dhe nje nga anarkistet e sotem është Naom Chomsky.
== Shiko dhe këtë ==
 
Anonymous user

Menyja e lëvizjeve