Ndryshimi mes inspektimeve të "Malé"

Jump to navigation Jump to search
1 byte added ,  10 vjet më parë
v
roboti ndryshoj: war:Malé; cosmetic changes
v (roboti shtoj: hif:Malé)
v (roboti ndryshoj: war:Malé; cosmetic changes)
[[FiguraSkeda:Male-total.jpg|thumb|right|300px]]
 
Malé (Gjuha Dhivehi: މ ާ ލ ެ) janë kryeqytet i Maldiveve. Ka një popullsi prej 81.647 banorë në vitin 2004, gjendet në në mes të Oqeanit Indian afër ekuatorit, si edhe si qendër ekonomike dhe administrative e vendit është gjithashtu porti kryesor tregtar.
=== HISTORIA ===
Themeluar nga portugezët, Malé në më të shumtën e kohës së fundit qëndronte në një protektorat britanik nga 1887 deri më 1965, më vonë të bëhet kryeqytet i shtetit të ri të pavarur të Maldiveve.
 
[[Kategoria:Maldivet]]
 
[[ur:مالے]]
[[vi:Malé]]
[[war:MaleMalé]]
[[yo:Malé]]
[[zh:馬累]]

Menyja e navigimit