Jump to content

Dallime mes rishikimeve të "Industria"

1 byte removed ,  12 vjet më parë
[redaktim i pashqyrtuar][redaktim i pashqyrtuar]
 
=== Mesjeta ===
Situata industriale në mesjetë. Në Evropë një ndërr përmirësimet me të dukshme ishte përdorimi i mullirit, i cili ishte zbuluar që në antikitetantkitet por pak i përdorur me pas. Duke përfituar nga forca e erës dhe e ujit mullinjtë do të shërbenin për bluajtjen e gruri. Forca e mulliri në Evropë përdorej edhe për fabrikimin e letres. Përdorimi i qymyrgurit për përpunimin e mjeteve metalike shtoj mundesite e prodhimit në seri të armëve të tipëve të ndryshme.
 
=== Periudha Modernë Shekulli XVII-të ===
Anonymous user