Dallime mes rishikimeve të "Bremen (krahinë)"

Jump to navigation Jump to search
6 bytes removed ,  11 vjet më parë
v
roboti shtoj: cy:Bremen (talaith); cosmetic changes
v (roboti largoj: eo:Bremeno)
v (roboti shtoj: cy:Bremen (talaith); cosmetic changes)
! colspan="2" align="center" bgcolor="#FFDEAD" | '''Flamuri zyrtar'''
|-
| colspan="2" align="center" | [[FiguraSkeda:Flag_of_Bremen.svg|275px]]
|-
! align="center" bgcolor="#FFDEAD" | '''Flamuri shtetëror'''|| align="center" bgcolor="#FFDEAD" |'''Emblema'''
|-
| align="center" | [[FiguraSkeda:Flag_of_Bremen.svg|125px]]||align="center" | [[FiguraSkeda:Grosses_Wappen_Bremen.png|100px]]
|-
! colspan="2" align="center" bgcolor="#FFDEAD" | '''Statistika'''
| 1642 (01.Prill. 2006)
|-
| [[Dendësija e popullsisë|Dendësija e popullsisë]]:
| 1642 Banorë në km²
|-
|-
| [[Kryeministri]]:
|[[Jehns Böhrnsen ]] ([[SPD]])
|-
| Partia në pushtet:
! colspan="2" align="center" bgcolor="#FFDEAD" | '''Harta'''
|-
| colspan="2" align="center" | [[FiguraSkeda:Deutschland_Lage_von_Bremen.svg|250px]]
|}
 
'''Bremeni''' për nga sipërfaqja është vendi më i vogël Federal i Republikës Federale Gjermane. Sipërfaqja e Bremenit është 404 km². Përbehet prej qyteteve [[Bremen]] dhe [[Bremenhaven]] dhe gjithsej ka rreth 664.000 banorë
 
== Gjeografia ==
== Lidhje të jashtme ==
 
[[CategoryKategoria:Njësi federative në Gjermani]]
 
[[Category:Njësi federative në Gjermani]]
 
[[af:Vrye Hansestad Bremen]]
[[ca:Estat de Bremen]]
[[cs:Svobodné hanzovní město Brémy]]
[[cy:Bremen (talaith)]]
[[da:Bremen]]
[[de:Freie Hansestadt Bremen]]

Menyja e lëvizjeve