Ndryshimi mes inspektimeve të "Surrealizmi"

Jump to navigation Jump to search
3 bytes added ,  11 vjet më parë
v
roboti ndryshoj: be:Сюррэалізм; cosmetic changes
v (roboti ndryshoj: be:Сюрэалізм)
v (roboti ndryshoj: be:Сюррэалізм; cosmetic changes)
[[FiguraSkeda:Dali2.jpeg|thumb|Foto të muzeumi Dalí në Figueras]]
'''Surrealizmi''' (fr. ''Surréalisme'') ka qenë lëvizje letrare, kulturore dhe artistike, që është paraqitur në Francë pas Luftës së Parë Botërore. Surrealizmi ka qenë vazhdimësi e rrymës artistike, të njohur si [[dadaizmi]] dhe e frymës e tij rrebeluese, kryengritje kundër traditës dhe shprehive e zakoneve konvencionale, si dhe urrejtje ndaj normave shoqërore. Mirëpo, për dallim nga fryma refuzuese e dadaizmit, surrealizimi ka theksuar edhe anën e vet pozitive dhe konstruktive.
 
Organe të surrealizmit kanë qenë revista ''Litérature'' ''(Letërsia)'', e themeluar më 1919 nga Bretoni, Aragoni dhe Supo, si dhe revista ''Révolution surréaliste'' ''(Revolucioni surrealist)'', që e nxirrte Bretoni gjatë periudhës 1924-1929.
 
Nga fundi i vitit 1925 ka filluar një etapë e re e zhvillimit, kur si pasojë e transformimeve shoqërore, surrealizmi iu ka afruar marksizmit, kurse disa përfaqësues të tij, si Aragoni, Elyari, Bretoni etj. janë bërë anëtarë të partistë komuniste dhe kanë kërkuar që letërsia të angazhohet në ngjarjet shoqërore dhe politike. Mirëpo, në vitin 1933, pas përjashtimit të Andre Bretonit nga partia komuniste, ai ka hequr dorë nga pozicionet dhe pikëpamjet komuniste dhe nga kërkesat për angazhimin e artit (letërsisë) në luftën politike.
 
Surrealizmi edhe pse ka lindur në Francë, nuk është zhvilluar vetëm brenda kufijve të Francës, por është përhapur edhe në vende të tjera.
Lëvizja artistike surrealiste ka filluar të shuhet nga fundi i viteve ’30 të shek. XX, ndërsa ka pushuar së ekzistuari në prag të Luftës së Dytë Botërore.
 
[[CategoryKategoria:Surrealizëm| ]]
[[CategoryKategoria:Kultura]]
[[CategoryKategoria:Arte]]
 
[[ar:سريالية]]
[[az:Sürrealizm]]
[[be:СюрэалізмСюррэалізм]]
[[be-x-old:Сюррэалізм]]
[[bg:Сюрреализъм]]

Menyja e navigimit