Dallime mes rishikimeve të "Baptistët"

Jump to navigation Jump to search
158 bytes added ,  11 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
(Faqe e re: Këta janë vazhdë e puritanistëve anglezë. Biblën e vlerësojnë si themel të besimit dhe të jetës së tyre. Në fund të shek. XVI komunitetin e tyre e kanë llogaritur të pavar...)
 
botës. Mbrojnë mendimin se pagëzimi nuk realizohet për fëmijët, por për të rriturit dhe se besimi dhe
pagëzimi janë të pandara njëri nga tjetri. Parimin e ndarjes së kishës dhe të shtetit e pëlqejnë. Nuk njohin autoritetin e njeriut shpirtëror në kishë. Sipas supozimeve të vitit 1975, mendohet se në botë ka
afër 35 milionë baptistë<ref>Gunther Balders, “Der Bund Evangelisch-Freikirchlicher Gemeinden in Deustchland”,</ref><ref>Reller, Handuch Religiose Gemeinschaften, f. 27-45.</ref>.
afër 35 milionë baptistë.
 
== Burimi i të dhënave ==
906

edits

Menyja e lëvizjeve