Dallime mes rishikimeve të "Baptistët"

Jump to navigation Jump to search
92 bytes added ,  11 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (roboti shtoj: de:Baptisten)
{{pp|Mungon radhitja e artikullit. definimi i termit qe perfaqeson artikullin si titull.}}
 
Këta janë vazhdë e puritanistëve anglezë. Biblën e vlerësojnë si themel të besimit dhe të jetës së
tyre. Në fund të shek. XVI komunitetin e tyre e kanë llogaritur të pavarur nga kisha shtetërore. Kështu që, në mesin e tyre është formuar një njësi me emrin “komuniteti i shenjtorëve”. Për shkak të përndjekjes dhe dhunës shtetërore disa anëtarë e kanë braktisur Anglinë. John Smyth, njëri prej

Menyja e lëvizjeve