Ndryshimi mes inspektimeve të "Jugu (gjeografi)"

Jump to navigation Jump to search
v
roboti shtoj: sco:Sooth; cosmetic changes
v (roboti shtoj: sah:Соҕуруу)
v (roboti shtoj: sco:Sooth; cosmetic changes)
[[ImageSkeda:Compass Rose English South.svg|thumb|[[Busulla]] tregon jugun me '''S'''(south) të theksuar]]
'''Jugu''' është një nga katër drejtimet kardinale dhe është në anë të kundërt me [[Veriu (gjeografi)|veriun]]. Në botën [[Perëndimi (gjeografi)|perëndimore]], fundi hartës është jugu ; jugor është drejtimi duke mbajtur këndin e 180 °.
Vërtetë jug është drejtimi drejt fundit të jugut është qendra rreth të cilit rrotullonet [[toka]], e quajtur si [[Poli i Jugut]] i vendosur në [[Antarktik]].
 
== Etimologjia ==
[[Etimologjia]] e fjalës "jug" vjen nga ''(anglishtja e vjetër)'' nga fjala ''suth'', që kanë ngjajshmëri (gjermanishten e vjetër të nivelit të lartë) fjala ''sund'', dhe ndoshta ''sunne'' ''(anglishtja e vjetër)'', me kuptimin e "rajonin e [[Diellit]]".
Gjuhë të tjera kanë nganjëherë kanë edhe burime më interesante. Për shembull, në gjuhën Rutul ''jennet'' do të thotë të dy "parajsë" dhe "jug", për shkak që fisi besimon që parajsa është e vendosur në jug të tokave të Rutul. Në shumë gjuhë të [[Mesoamerica]], "jug" do të thotë edhe "poshtë".
 
== Shih edhe ==
 
{{Drejtimet kardinale}}
[[ru:Юг]]
[[sah:Соҕуруу]]
[[sco:Sooth]]
[[sh:Jug]]
[[simple:South]]

Menyja e navigimit