Ndryshimi mes inspektimeve të "Kalcium"

Jump to navigation Jump to search
2 bytes removed ,  11 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (roboti ndryshoj: tl:Kalsyo)
Kalciumi është më i butë se [[plumbi]] ([[Pb]]), por megjithatë nuk mund të pritet me thikë.Si metal eshte shumë i perhapur ne koren e tokes me pjesmarrje mase 3.4%.Ai ka shkelqim te argjendit. Në ajër, lëviz shpejt. Në [[ujë]] reagon ashpër nën lidhjen me [[hidroksidi i kalciumit]] (Ca(OH)2) si dhe [[hidrogjen]]in (H). Në ajër oksidohet dhe përfitohet oksid i kalciumit si dhe një sasi e vogël kalciumit nitrit. Gjatë lidhjeve kimike, merr numrin e oksidimit +2. Jonet e kalciumit janë të ngarkuar me jone dyfishësh pozitive.
 
Sasi të mëdha të kalciumit përdoren edhe +në përftimin e gizës dhe qelikut.Qeliqet e trajtuara me kalcium përdoren në industrinë e automobilave dhe të aeroplanëve por edhe për prodhimin e paisjeve për ekspoatimineksportimin e naftës...
{{kimi-cung}}
 
Anonymous user

Menyja e navigimit