Dallime mes rishikimeve të "Lumi La Plata"

Jump to navigation Jump to search
No change in size ,  12 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
(Faqe e re: '''La Plata''' është sistemi i dytë lumor për nga madhesisa në Amerikën Jugore. Këtë sistem e përbëjnë lumenjtë Parana, Paraguaji, dhe Uruguaji të cilët derdhen në La Pl...)
 
No edit summary
Me 4 mlion km katrorë të sipërfaqes së pellgut të La Platës vjen menjëherë pas pellgut të Amazonës në vendin e dytë.
Në rrjeshën e sipërmme lumenjtë e këtij sistemi janë të shpejtë me pjerrtësi të madhe me pragje dhe katarakte. Në lumen Parana është katarakti më i njohur Stei Kedas ( Sete Quedas) i lartë 114 m
[[Kategoria:Lumenj në MaerikënAmerikën Jugore]]

Menyja e lëvizjeve