Dallime mes rishikimeve të "Lumi La Plata"

Jump to navigation Jump to search
20 bytes added ,  12 vjet më parë
v
roboti shtoj: en:Río de la Plata; cosmetic changes
No edit summary
v (roboti shtoj: en:Río de la Plata; cosmetic changes)
[[FiguraSkeda: River Plate.jpg |thumb|right|300px| grykëderdhja e lumit La Plata]]
'''La Plata''' është sistemi i dytë lumor për nga madhësisa në [[Amerika Jugore|Amerikën Jugore]]. Këtë sistem e përbëjnë lumenjtë Parana, Paraguaji, dhe Uruguaji të cilët derdhen në La Platë ( lum i Argjend ) siq e ka quajtuar Mangelani në vitn 1519.
 
Me 4 mlion km katrorë të sipërfaqes së pellgut të La Platës vjen menjëherë pas pellgut të Amazonës në vendin e dytë.
Në rrjeshën e sipërmme lumenjtë e këtij sistemi janë të shpejtë me pjerrtësi të madhe me pragje dhe katarakte. Në lumen Parana është katarakti më i njohur Stei Kedas ( Sete Quedas) i lartë 114 m
==Lidhje të jashtme==
* [http://www.oas.org/osde/News/english/Documents/OSDE_6LaPlata.pdf Hydrological report] published by the [[Organization of American States|OAS]]
* [http://www.un.org/Depts/los/LEGISLATIONANDTREATIES/PDFFILES/TREATIES/URY-ARG1973MB.PDF Treaty between Uruguay and Argentina concerning the Rio de la Plata and the Corresponding Maritime Boundary (19 November 1973)]
* [http://www.giwa.net/publications/articles/ambio/article_10.pdf Aquatic Habitat Modifications in La Plata River Basin, Patagonia and Associated Marine Areas]
* [http://www.sfu.ca/cstudies/science/water/pdf/Water-Ch23.pdf Water and Land Management on the Uruguayan Coast of the Río de la Plata]
* [http://RioPla.com/ RioPla.com] Río de la Plata on-line information (WAP, RSS and WWW): tides, weather, wind. Charts for Garmin GPS.
* [http://www.ppl.nl/index.php?option=com_wrapper&view=wrapper&Itemid=82 Bibliography on Water Resources and International Law] Peace Palace Library
 
[[Kategoria:Lumenj në Amerikën Jugore]]
 
[[ast:Ríu de La Plata]]
[[gnbg:LaЛа PlataПлата]]
[[bn:রিও দে লা প্লাতা]]
[[br:Río de la Plata]]
[[bg:Ла Плата]]
[[ca:Riu de la Plata]]
[[cy:Río de la Plata]]
[[da:Río de la Plata]]
[[de:Río de la Plata]]
[[eten:LaRío Platade lahtla Plata]]
[[es:Río de la Plata]]
[[eo:Plata-Rivero]]
[[extes:RiuRío de la PrataPlata]]
[[ltet:La Plata (estuarija)laht]]
[[eu:Río de la Plata]]
[[ext:Riu la Prata]]
[[fa:ریو دلا پلاتا]]
[[esfi:Río de la Plata]]
[[fr:Río de la Plata]]
[[kogn:라플라타La Plata]]
[[he:ריו דה לה פלטה]]
[[hi:रियो डि ला प्लाटा]]
[[hr:La Plata (estuarij)]]
[[fihu:Río de la Plata]]
[[id:Rio de la Plata]]
[[it:Río de la Plata]]
[[ja:ラプラタ川]]
[[he:ריו דה לה פלטה]]
[[ko:라플라타 강]]
[[sw:Rio de la Plata]]
[[la:Fluvius Argenteus]]
[[lt:La Plata (estuarija)]]
[[lij:Río de la Plata]]
[[hult:RíoLa dePlata la Plata(estuarija)]]
[[nl:Río de la Plata]]
[[ja:ラプラタ川]]
[[no:Río de la Plata]]
[[oc:Arriu de la Plata]]
[[sl:Río de la Plata]]
[[sr:Рио де ла Плата (естуар)]]
[[fi:Río de la Plata]]
[[sv:Río de la Plata]]
[[tlsw:Rio de la Plata]]
[[th:แม่น้ำริโอเดอลาพลาตา]]
[[swtl:Rio de la Plata]]
[[tr:Río de la Plata]]
[[uk:Ла-Плата (річка)]]

Menyja e lëvizjeve