Jump to content

Dallime mes rishikimeve të "Ipeshkvi"

8 bytes added ,  12 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
[redaktim i pashqyrtuar][redaktim i pashqyrtuar]
v (roboti shtoj: nds-nl:Biskop; cosmetic changes)
No edit summary
Detyrat e ipeshkvit ndryshojnë sipas kishës dhe degëzimeve të besimit.
 
== Ipeshkvit në Besëlidhjen e Re ==
==Ipeshkvit ndër Etërit apostolikë==
==Në katolicizëm==
Në [[Kisha katolike romake|katolicizëm]] ipeshkvi është grada më e parë dhe më e vjetër e rendit të [[sakramenti]]t. Nën ipeshkvin renditen gradat e [[prifti]]t dhe [[diakoni]]t. Ndërtesa e [[Kisha|kishës]] nga e cila ipeshkvi ushtron detyrën e tij quhet [[Katedralja|katedrale]]. Detyra dhe shërbimi i ipeshkvit në kishë (katedrale) quhet ''[[Ipeshkvnia|ipeshkvni]]''.
 
== Ipeshkvit ndër Etërit apostolikë ==
==Në ortodoksi==
 
==Emërimi==
== Në katolicizëm ==
==Shiko edhe==
Në [[Kisha katolike romake|katolicizëm]] ipeshkvi është grada më e parë dhe më e vjetër e rendit të [[sakramenti]]t. Nën ipeshkvin renditen gradat e [[prifti]]t dhe [[diakoni]]t. Ndërtesa e [[Kisha|kishës]] nga e cila ipeshkvi ushtron detyrën e tij quhet [[Katedralja|katedrale]]. Detyra dhe shërbimi i ipeshkvit në kishë (katedrale) quhet ''[[Ipeshkvnia|ipeshkvni]]''.
 
== Në ortodoksi ==
 
== Emërimi ==
 
== Shiko edhe ==
* [[Apostulli]]
* [[Kisha katolike romake|Kisha katolike]]
* [[Kleri]]
 
== Lidhje të jashtme ==
 
[[Kategoria:Peshkopë]]
[[Kategoria:Krishter]]
[[Kategoria:Tituj kishtarë]]
 
[[an:Bispe]]