Dallime mes rishikimeve të "Joachim Löw"

Jump to navigation Jump to search
1.418 bytes removed ,  11 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (U kthyen ndryshimet e Elio69 (diskutimet) në versionin e fundit nga Mikullovci11.)
No edit summary
| fullname = Joachim "Jogi" Löw
| dateofbirth = [[3 shkurt]] [[1960]] (50 vjeç)
| cityofbirth = [[Schönau]]
| countryofbirth = [[Gjermania Perëndimore]]
| height = 1.8155 m (5 ft 111⁄2 in)
| currentclub = [[Kombëtarja gjermane e futbollit]] (Menaxher)
| position = Mesfushor ofensiv
| youthyears =
| youthclubs = TuS Schönau 1896
Eintracht Freiburg
| years = 1978–1980<br />1980–1981 <br />1981–1982<br />1982–1984<br />1984–1985<br />1985–1989 <br />1989–1992 <br />1992–1994 <br />1994–1995
| clubs = [[SC Freiburg]]<br />[[VfB Stuttgart]]<br />[[Eintracht Frankfurt]]..<br />[[SC Freiburg]]<br />[[Karlsruher SC]]<br />[[SC Freiburg]]<br />[[FC Schaffhausen]]<br /> [[FC Winterthur]]<br />[[FC Frauenfeld]]
| caps(goals) = {{0}}71 (18)<br />{{0}}4 (0)<br />{{0}}24 (5)<br />{{0}}65 (25)<br />{{0}}24 (2)<br />{{0}}116 (28)
}}
'''Joachim "Jogi" Löw''' (i lindur më [[3 Shkurt]] 1960 në [[Schönau]], ish-[[Gjermania Perëndimore]]) është menaxheri i [[Kombëtarja gjermane e futbollit|Kombëtares Gjermane të futbollit]] dhe një ish-mesfushor.
 
== Karriera si lojtar ==
Në 1978 Löw filloi karrierën e tij si lojtar me skuadrën e ligës së dytë [[SC Freiburg]].Ai u kthye dy herë tek klubi (1982, 1985). Në 1980 Löw shkoi tek [[VfB Stuttgart]] në [[Fußball-Bundesliga]], por ai nuk u përshtat me klubin dhe luajti vetëm 4 ndeshje.Në sezonin 1981-82 ai luajti për [[Eintracht Frankfurt]], por u kthye tek [[Freiburg]] vitin pasardhës.Në sezonin 1982-83 ai shënoi 8 gona në 24 ndeshje, në sezonin 1983-84 ai shënoi 17 gola në 31 ndeshje në [[2. Fußball-Bundesliga]] ose ndryshe [[Bundesliga 2]]. Më pas ai u kthye në [[Bundesliga]] me Karlsruher SC, por sërish dështoi dhe shënoi vetëm 2 gola në 24 ndeshje.Më pas ai u bashkua me [[Freiburg]] sërish dhe kaloi atje 4 vjet.Löw e mbylli karrierën e tij në [[Zvicra|Zvicër]], ku luajti për [[FC Schaffhausen]] (1989–1992) dhe [[FC Winterthur]] (1992–1994).
 
Löw luajti katër herë për Kombetaren gjermane U-21.
 
== Lidhje të jashtme ==
{{commons|Joachim Löw|Joachim Löw}}
*[http://www.dfb.de/index.php?id=127&action=showPlayer&player=loew_joachim&lang=D&cHash=7a60da278d Joachim Löw at dfb.de]
[[Kategoria:Futbollistë gjermanë]]
[[Kategoria:Lindje 1960]]
25

edits

Menyja e lëvizjeve