Dallime mes rishikimeve të "Sindroma Tourette"

Jump to navigation Jump to search
Rikthim në versionin 765751 i datuar 2010-06-07 15:01:38 nga Lagoon me popup (en)
No edit summary
(Rikthim në versionin 765751 i datuar 2010-06-07 15:01:38 nga Lagoon me popup (en))
{{pp-semi-protected|small=yes}}
[[Skeda:Georges Gilles de la Tourette cleanup.jpg|thumb|[[Georges Gilles de la Tourette]]]] [[Skeda:Tourette's tic long medium 192kbps.OGG|thumb|Sindroma Tourette|left]]
Sindroma Tourette (e quajtur ndryshe edhe Sindroma e Tourettit, Çrregullimi Tourette, Sindroma Gilles de la Tourette, GTS, ose thjesht Tourette) është një çrregullim [[neurologjik]] i trashëguar me fillesë në fëmijëri, e karakteirzuar nga shumë tike motorike dhe të paktën një tik zanor.Tourette konsiderohet vetëm si një pjesë e spektrit të çrregullimeve të tikeve, e cila përfshin edhe ato kronike.
 
Tourette konsiderohej dikur si një sindromë e rrallë dhe bizarre.
 
[[ar:متلازمة توريت]]

Menyja e lëvizjeve