Dallime mes rishikimeve të "Tuberkulozi"

Jump to navigation Jump to search
43 bytes added ,  11 vjet më parë
v (roboti shtoj: nah:Tētzāuhcocoliztli)
# Profilaksia:
#* a. Në USA rekomandohet që t'i bëhet profilaksi me izoniazid për 1 vit të gjithë atyre që bëhen Mantoux pozitivë nën moshën 35 vjeç.
#* b. Izoniazidi është hepatotoksik ; mbi 35 vjeç i jepet izoniazid vetëm atyre që janë në shumë rrezik infektimi (atyre që kanë HIV, mangësi imune, kontakt të afërt me të sëmurët me TB).
# Tuberkulozi aktiv.
#* a. Përdoret kombinim barnash :(i) rifampin; (ii) isoniazid ; (iii) pyrazinamide ; (iv) ethambutol; (v) streptomycin.
#* b. Rifampina, izoniazidi, dhe pirazinamidi janë që të treja barna hepatotoksike.
#* c. Izoniazidi shkakton neuropati ; ethambutoli shkakton neurit optik; streptomicina si gjithë aminoglukozidet shkakton ototoksicitet dhe dëmtim të veshkave.
 
== Shih edhe ==
*[[TBC i mushkrive]]
 
[[Kategoria:Patologji]]

Menyja e lëvizjeve