Jump to content

Dallime mes rishikimeve të "Muslim Mulliqi"

ska përmbledhje të redaktimeve
[redaktim i pashqyrtuar][redaktim i pashqyrtuar]
No edit summary
No edit summary
'''Muslim Mulliqi''' ([[1934]] - [[13 janar]] [[1998]]) ishte piktor [[Stili impresionist|impresionist]] dhe ekspresionist i [[Kosova|Kosovës]]. U lind në një familje artistësh në [[Gjakova|Gjakovë]]. Ndoqi Akademinë e Artit Figurativ në [[Beogradi|Beograd]] dhe pastaj studimet postdiplomike po aty. Vdiq më [[1998]].
 
Mulliqi ekspozoi në Kosovë, në hapsirathapësirat e Jugosllavisë, në [[Roma|Romë]], e [[Tirana|Tiranë]]. Punoi profesor i pikturës në Fakultetin e Artit në [[Universiteti i Prishtinës|Universitetin e Prishtinës]]. Ishte zëvendës-kryetar i [[Akademia e Shkencave dhe e Arteve e Kosovës|Akademisë së Shkencave të Kosovës]]. Galeria e Arteve të Kosovës mban ekspozitë të përvjetshme me emrin e tij. Ai ishte dhe do të mbetët një nga figurat më të shquara të artit shqiptar.
 
== Lidhje të jashtëmejashtme ==
 
* [http://www.albanianarts.com/aart/artists_portfolio.php?id=0000000134 Disa vepra të Muslim Mulliqit]
* [http://www.kosovaart.com/muslim%20mulliqi/html/2006.html Çmimi Muslim Mulliqi]
 
[[CategoryKategoria:Gjakovë]]
[[Kategoria:Biografi shqiptarësh]]
[[CategoryKategoria:Piktorë shqiptarë]]
[[CategoryKategoria:Akademikë shqiptarë]]
[[CategoryKategoria:Lindje 1934]]
[[CategoryKategoria:Vdekje 1998]]