Dallime mes rishikimeve të "Sindroma Tourette"

Jump to navigation Jump to search
ska përmbledhje të redaktimeve
(U kthye versioni 767527 i bërë nga 81.218.219.122 (diskutimet))
No edit summary
Sindroma Tourette (e quajtur ndryshe edhe Sindroma e Tourettit, Çrregullimi Tourette, Sindroma Gilles de la Tourette, GTS, ose thjesht Tourette) është një çrregullim [[neurologjik]] i trashëguar me fillesë në fëmijëri, e karakteirzuar nga shumë tike motorike dhe të paktën një tik zanor.Tourette konsiderohet vetëm si një pjesë e spektrit të çrregullimeve të tikeve, e cila përfshin edhe ato kronike.
 
Tourette konsiderohej dikur si një sindromë e rrallë dhe bizarre. Tourette nuk konsiderohet më si një sindromë e rrallë, por nuk mund të indentifikohet gjithmonë në mënyrë të saktë. Midis 1 dhe 10 fëmijë në 1.000 jnë më Tourette; ashtu siç 10 në 1.000 persona kanë tike si përplasja e syve, kollitja, lëvizjet e fytyrës etj. Personat me Tourette knë jetëgjatësi dhe inteligjecë normale. Tiket pakësohen ndërsa fëmijët hyjnë në adoleshencë dhe Tourette ekstrem në moshë madhore është shumë i rrallë.
Tourette konsiderohej dikur si një sindromë e rrallë dhe bizarre.
 
 
 
[[ar:متلازمة توريت]]
887

edits

Menyja e lëvizjeve