Dallime mes rishikimeve të "Sindroma Tourette"

Jump to navigation Jump to search
ska përmbledhje të redaktimeve
No edit summary
No edit summary
Tourette konsiderohej dikur si një sindromë e rrallë dhe bizarre. Tourette nuk konsiderohet më si një sindromë e rrallë, por nuk mund të indentifikohet gjithmonë në mënyrë të saktë. Midis 1 dhe 10 fëmijë në 1.000 jnë më Tourette; ashtu siç 10 në 1.000 persona kanë tike si përplasja e syve, kollitja, lëvizjet e fytyrës etj. Personat me Tourette knë jetëgjatësi dhe inteligjecë normale. Tiket pakësohen ndërsa fëmijët hyjnë në adoleshencë dhe Tourette ekstrem në moshë madhore është shumë i rrallë.
 
Faktorë gjenetikë dhe mjedisorë luajnë rol në etiologjinë e sindromës, por shkaqet e sakta janë të panjohura. Në shumicën e rasteve medikamentet janë të panevojshme.
 
 
887

edits

Menyja e lëvizjeve