Dallime mes rishikimeve të "Sindroma Tourette"

Jump to navigation Jump to search
ska përmbledhje të redaktimeve
No edit summary
No edit summary
 
Faktorë gjenetikë dhe mjedisorë luajnë rol në etiologjinë e sindromës, por shkaqet e sakta janë të panjohura. Në shumicën e rasteve medikamentet janë të panevojshme.
==Lidhje të jashtme==
 
<!--Please do not add external links without a strong justification, per [[WP:EL]], [[WP:NOT]] and [Wikipedia:WikiProject Clinical medicine/Writing medical articles]]. Websites can be added to the appropriate DMOZ category. -->
*{{dmoz|Health/Conditions_and_Diseases/Neurological_Disorders/Tourette_Syndrome/Organizations/}}—Organizations
*{{dmoz|Health/Conditions_and_Diseases/Neurological_Disorders/Tourette_Syndrome/}}
*[http://www.tourette-confusion.blogspot.com/ Tourette's Syndrome: minimizing confusion]—a blog by Roger Freeman, MD, clinical head of the Neuropsychiatry Clinic, [[British Columbia's Children's Hospital]], professional advisory board member of the [[Tourette Syndrome Foundation of Canada]], and former member of the [[Tourette Syndrome Association]] Medical Advisory Board. Dr. Freeman has over 180 journal-published articles on [http://www.ncbi.nlm.nih.gov/entrez/query.fcgi PubMed.]
*[http://tsa-usa.org/ZNewDiag01/content.html Tourette syndrome: Newly diagnosed]—a 3-hour video/slide presentation by John Walkup, MD, deputy director of the Division of Child and Adolescent Psychiatry, [[Johns Hopkins Hospital]] and 2007 Chair of the [[Tourette Syndrome Association]] Medical Advisory Board
 
[[ar:متلازمة توريت]]
887

edits

Menyja e lëvizjeve